Józsefmajori tanüzem átadása

Beszámoló
A program időpontja: 2019.06.30
A program megnevezése: Józsefmajori tanüzem átadása 
A program helyszíne: Józsefmajor 

Józsefmajori Kísérlet és Tangazdaság a SZIE Hatvan melletti telephelye, amin mezőgazdasági termelés mellett, azzal szoros összhangban gyakorlati oktatás is folyik az egyetem hallgatói számára. A gazdaság 270 hektár összterülettel, ezen belül 255 hektár szántóval rendelkezik. A terület közepén fekvő 5 hektáros majorban helyezkednek el a termelő épületek, építmények. A szántóföld megközelítően 50 százalékán tömegtakarmányokat (silókukorica, lucerna, egynyári zöldtakarmányok, legelőfű) termel a gazdaság a szarvasmarha állomány szükségleteinek ellátására. A terület másik felén árunövények termesztése folyik (őszi búza, szemes kukorica, napraforgó, stb.). "Melléktermékként" lucernaszéna és lucernamag is értékesítésre kerül.

A Szent István Egyetem agrárképzésének gyakorlati oktatásában mindig is kiemelkedő szerepet töltött be a Józsefmajori Tanüzem, mely a múltban a tejelő szarvasmarha tartását volt hivatott bemutatni, üzemi méretét tekintve családi mintagazdaságként.

A gyakorlati képzés tárgyi feltételeinek átalakításával, fejlesztésével és bővítésével olyan gyakorlati képzőhelyeet teremtettünk meg, mely minőségi, piacképes képzést nyújt azáltal, hogy élethű körülményeket teremt és a diákok részére és többrétű szakmai tartalommal megtöltött gyakorlat lehetőségét nyújtja.

A Józsefmajori Tangazdaságban, mely kb. 60 km-re van az elméleti képzés helyétől diákszállást alakítottunk ki, így a diákok megszakítás nélkül, hosszabb időn keresztül részt vehetnek a gazdasági munkában, mellyel, sokkal valósabb, tartalmasabb képet kaphatnak az állattartással kapcsolatos ismeretekről. Ugyanez igaz a növénytermesztés folyamataira is, ahol idényjelleggel vannak időszakok, amikor a munkafolyamatokat csak késő este, vagy kora hajnalban lehet elvégezni az időjárási és egyéb körülmények miatt.

Ezen beruházás így azt is lehetővé tette, hogy a diákok munkalehetőséget vállalhassanak a telepen eseti vagy tartós jelleggel, melyre a távolság és a telep elhelyezkedése miatt eddig nem volt lehetőség.

A beruházás során egy kamerarendszert építettünk ki az istállókban, így a gyakorlat végeztével a diák egy megadott hozzáféréssel tovább is nyomon tudja követni a kamerákon keresztül a telep életét. Ehhez kapcsolódóan szükséges a megfelelő gyorsaságú és kapacitású internetkapcsolat kiépítése is és a wifi kapcsolat. A megfelelő gyorsaságú internet kapcsolattal lehetőség nyílt a gyakorlat folytatására „e-gyakorlat” formájában, valamint az oktatóteremben applikációk alkalmazásával konferencia megbeszélést és e- oktatást is tartani. Az ilyen jellegű, több helyszínt bekapcsoló interaktív kapcsolat erősíti a team munkára való hajlamot és képességet is.

A kerítésen túl a telepen elhelyezett egyéb kamerák és elektromos kapurendszer kiépítésére is szükség volt a vagyonvédelem miatt.

A beruházás egyszerre valósított meg hallgatói szolgáltatás kényelmi és minőségi növekedést, és az állattartás körülményeinek javítását, mely együtt az oktatás fejlesztését és minőségének javulását eredményezte.

A pályázati forrást tehát az irodaépület felsős szintjének diákszállássá alakítására, telepi kerítésépítésre, istállórendszerben és a telepen elhelyezett kamerarendszer kiépítésére, a kút és vízhálózat felújítására valamint internetrendszer kialakítására fordítottuk.

Képek: